Ako spoznáte dulu v pôrodnici

Každá dula by mala byť počas sprevádzania rodičky počas pôrodu vhodne oblečená. Toto oblečenie je navrhnuté a schválené občianskym združením Slovenské duly a prekonzultované so zdravotníckymi pracovníkmi. Je jednotné pre certifikované duly i duly vo výcviku. Jednotné oblečenie dúl bolo zvolené pre možnosť odlíšenia sa od zdravotníckeho personálu ale i pre dodržanie hygienických kritérií priestorov konkrétnych pôrodníc, v ktorých duly pôsobia.

Oblečenie dúl pozostáva z:

  • dula-v-akciitrička (často označeného logom združenia),
  • nohavíc,
  • zdravotníckej obuvi a
  • identifikačnej kartičky.

Každý kus oblečenia je využívaný len pri činnosti duly v spojitosti so starostlivosťou o budúcu mamičku, resp. partnerov v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia, nie na bežné nosenie. Oblečenie duly musí byť vždy čisté a hygienické.

Tričko

Tričko je najčastejšie ružovej alebo bielej farby, niekedy s vyšitým logom občianskeho združenia Slovenské duly v hornej časti trička.

Nohavice

Nohavice sú bielej farby. Mali by spĺňať náležitosti zdravotníckeho oblečenia.

Prezúvky

Prezuvky duly spĺňajú kritéria zdravotníckej obuvi.

Identifikačná kartička

Každá dula sa musí pri vstupe na pôrodnicu preukázať identifikačnou kartičkou, ktorá je majetkom občianskeho združenia Slovenské duly, čím sa zabezpečí presná identifikácia certifikovaných dúl i dúl vo výcviku. Personál tak zároveň získava možnosť prípadné nedostatky konkrétnej hlásiť etickej komisii. Identifikačná kartička obsahuje meno, fotku, podpis duly a riaditeľky OZ a pečiatku občianskeho združenia Slovenské duly.

Zoznam dúl

I vo chvíli, ak sa s dulou dohovárate na stretnutí, poproste ju, aby vám ukázala identifikačnú kartičku a potvrďte si tak, že ide naozaj o ženu, ktorá tento špeciálny kurz absolvovala.

Ďalšou možnosťou je vyhľadať si jej meno v zozname dúl.

A poslednou možnosťou, aby ste si boli isté, že ide naozaj o dulu, je zavolať niektorej z členiek výkonného výboru občianskeho združenia Slovenské duly.

Verím, že vám i naďalej budeme ponúkať kvalitné služby…