Prirovnávam pôrod k maratónu, je to beh na dlhé trate

Naša dula sa venuje predpôrodnej a pôrodnej príprave mamičky na pôrod. Dulu vrelo odporúčam nielen na predpôrodnú prípravu, ale hlavne počas pôrodu. Hlavným dôvodom je to, že v životnej neopakovateľnej chvíli pri rodení nášho dieťaťa nám pomohla zachovať pokoj a pocit istoty počas celého pôrodu, čo sa nedá ničím nahradiť. Jej profesijné kvality, vedomosti, skúsenosti, ale i povahové črty, sú pre túto jej úlohu a pomoc výnimočné a veľmi kvalitné. Dula presne chápe to, že pôrod je intímna záležitosť, zážitok na celý život, ktorý  môže byť traumou,  ak sa k rodičke nepristupuje s úctou, nehou a porozumením a nevyhovie sa jej požiadavkám. Spravila všetko preto, aby to pre nás bol pozitívny i jedinečný zážitok.

Som Bystričanka, ale žijem takmer desať rokov v Londýne vo Veľkej Británii, odkiaľ sme sa presťahovali s manželom na nejaký čas na Slovensko, pretože som sa rozhodla porodiť práve tu. Konečné rozhodnutie však padlo napokon na Rakúsko, pretože nám nevyhovovali podmienky, ale najmä prístup slovenských lekárov a spôsob pôrodu v slovenských nemocniciach.

Náš plán bol porodiť metódou hypnopôrodu, na ktorú som sa pripravovala osem mesiacov v Anglicku, kde sme mali aj svoju dulu. Vôbec sme nepredpokladali, že by sme našli niekoho tak kvalitného aj na Slovensku, dokonca v Banskej Bystrici, pretože tu nie je taký systém prípravy na pôrod s dulou. Okrem mnohých požiadaviek na dulu, som potrebovala niekoho, kto plynule rozpráva po anglicky (manžel je inej národnosti).

Na Slovensko sme prišli len mesiac pre pôrodom, takže sme nemali veľa času na stretnutia a konzultácie s dulou predtým, ako sme sa rozhodli mať ju pri pôrode. Dôvodom, prečo sme si ju vybrali, boli nielen jej jazykové znalosti, ale predovšetkým to, že bola veľmi pokojná a vedela nám jasne a odborne odpovedať na všetky naše otázky. Nielenže mala svoje vedomosti podložené faktami, ale aj skúsenosťami z predchádzajúcich pôrodov. Odborne je na vysokej úrovni a stále sa vzdeláva.

Prirovnávam pôrod k maratónu, je to beh na dlhé trate, veľmi psychicky a fyzicky náročná skúška, pri ktorej neviete, ako sa to celé vyvinie. Práve preto je neoceniteľné mať pri sebe niekoho, kto rozumie ľudskému telu, rôznym jeho prejavom, ktorých sa môže mamička zľaknúť, najmä pôrodnej bolesti. A dula v správnej chvíli vie, čo má povedať, alebo pripomenúť, napríklad, aby ste nezabudla dýchať počas kontrakcie. Ona však vedela aj to, kedy vám má pohladkať ruku, kedy pomasírovať chrbát, kedy vás nechať s partnerom samých. Manžel aj ja sme absolvovali niekoľko pôrodných kurzov, rodila som v Rakúsku, kde prístup pôrodných babíc a lekárov je úplne iný než na Slovensku, viac profesionálny, ľudský, vysvetľujú rodičke a jej najbližších všetko, čo sa deje, alebo čo bude nasledovať. Napriek tomu si neviem predstaviť, že by dula pri pôrode s nami nebola.

Pre budúce mamičky, ktoré rodia na Slovensku, kde máme stále dosť nemoderné spôsoby a autoritatívne prístupy lekárov a sestier pri pôrode, by mala dula pomôcť a umožniť mamičke prirodzený a pohodový pôrod a mala by byť úplnou samozrejmosťou.

Pomoc našej duly neskončila pôrodom, zostali sme v kontakte. Pokiaľ som bola na Slovensku, bola pre mňa neoceniteľným poradcom vo všetkom, čo sa deje s našou dcérkou a ako mám k dieťatku pristupovať v chorobe i v zdraví.

Naša Serena sa narodila 3.5. 2017 v Hainburgu, v Rakúsku.

Zuzana

Pridaj komentár