Ako byť zdravá v tehotenstve?

Čo pre vás znamená zdravie? Čo by sme mohli robiť, aby sme aj v tehotenstve zostali zdravé? 

Najkrajšia definícia zdravia je: Zdravie znamená harmóniu tela a duše. Je to ideálny stav, ktorý keď sa naruší, prejaví sa istým spôsobom na našom fyzickom tele. 

Preto je veľmi dôležité na sebe pracovať v súlade so svojim telom. Pozerať sa, čo nám telo hovorí. Často jeho prejavy nevnímame alebo zanedbávame, no telo ako nástroj, ktorý s nami komunikuje, potrebuje byť vypočutý. 

Zdravie v tehotenstve je ešte o niečo krehkejšie. Jedno telo v sebe pár mesiacov skrýva ďalšie dokonalé telíčko. Je dobré si uvedomiť, že tieto dve bytosti – mama a bábätko – sú dokonale prepojené. Komunikujú spolu, zdieľajú. Niekedy sa stačí len stíšiť a počúvať. Matka totiž dokáže intuitívne rozpoznať mnohé signály bábätka. A naopak – prostredníctvom toho, čo matka zažíva, sa dostávajú rôzne vnemy a podnety k bábätku. 

Poznáme mnohé príbehy matiek, ktoré boli v tehotenstve aktívnejšie a narodil sa im malý horolezec, gymnasta alebo bežec. Naopak tiež matky, ktoré boli v tehotenstve pokojné a spokojné a majú detičky, ktoré sú rozvážne, tiché a pokojnejšie ako iné. 

 “Zdravé těhotenství je vnitřní práce sama se sebou a svým dítětem.”
                            A. Kohutova 

Všetko, čo v tehotenstve zažívame, môže byť určitou formou prípravy na materstvo – či už fyzickou, alebo psychickou. Aby sme sa udržali zdravé, je ideálne spoznať svoju ženskosť, nadobudnúť zdravý životný štýl a nájsť si čas na seba. Je veľmi ťažké zovšeobecniť, čo ktorá z nás potrebuje k tomu, aby bola v harmónii. Existuje však pár zásad, ktoré fungujú na mnohé z nás.

-Strava- 

Kľúčové je konzumovať jedlá pripravované zo základných surovín, čo možno najviac sezónne a lokálne. Strava by mala byť pestrá, preto netreba zanedbávať žiadnu zo základných skupín potravín – obilniny, strukoviny, zeleninu – ideálne podávať ich v kombinácii spolu v rámci jedného chodu.

Viac o strave v tehotenstve sa dočítate tu.

-Pitný režim-

Keďže ľudské telo tvorí z veľkej časti voda, netreba zabúdať na jej príjem. Pri bolestiach hlavy alebo únave by voda mala byť prvým prostriedkom, po ktorom siahneme. 

Okrem vody môžeme piť čaje, minerálne vody, ovocné alebo zeleninové šťavy, no tu treba dávať pozor, aby sme to s cukrom príliš nepreháňali. 

Pohyb-

Pohyb nám pomáha nielen udržať sa vo fyzickej pohode, ale uvoľňuje aj našu myseľ. Pomáha nám cítiť sa lepšie, je liekom proti mnohým ťažkostiam, zbavuje nás stresu, pomáha nám koncentrovať sa, harmonizuje. 

Mnohé mamičky sa boja pohybu v tehotenstve, no dnes už existujú spôsoby a možnosti ako si nájsť pohyb, ktorý bude vyhovovať práve vám. Čo tak skúsiť gravid jogu alebo pilates, plávanie, či tehotenské cvičenie na fitloptách? A pokiaľ nemáte chuť na skupinové cvičenia, vždy sa dá spojiť príjemné s príjemným a ísť na prechádzku do prírody alebo len tak tancovať 🙂

Telo sa potrebuje aj fyzicky pripraviť na svoj veľkolepý deň, ktorým je pôrod, preto pohyb určite netreba zanedbávať. 

-Spánok, oddych- 

Spánok chráni naše telo pred chorobami, buduje imunitu, obnovuje bunky, podporuje aj naše duševné zdravie. Vieme, ako sa cítime, keď nemáme možnosť kvalitne si pospať. Od nášho spánku v podstate závisí celý náš deň, tak si ho doprajme. 

Okrem spánku je v tehotenstve veľmi dôležité si nájsť čas aj na „chvíľku pre seba”. Je to čas, ktorý aktívne venujeme oddychu a doprajeme nášmu telu, aby dobilo baterky. 

Raz za čas si doprajme to, čo milujeme – masáže, teplý kúpeľ a hlavne čas v tichu a bez elektroniky. 

    “Každé ráno je Tvoj malý dôvod na radosť.”

-Príroda-

Náš menštruačný cyklus sa počas tehotenstva fyzicky neprejavuje a hormóny pracujú inak, no ako ženy sme cyklické bytosti, ktoré fungujú v súlade s prírodou a jej prírodnými cyklami. 

Kontakt s prírodou je preto veľmi dôležitý a obohacujúci. Spájanie sa so zemou nám dodáva energiu, harmonizuje nás a dáva nám možnosť vnímať, že sme súčasťou celku.

-Sebadôvera- 

Budujme svoju sebadôveru, tým, že poznáme svoje silné stránky a prijmeme tie slabé. Sme ľudia a nikto z nás nie je dokonalý, no každý sme jedinečný. Buďme k sebe úprimné a akceptujme svoje rozhodnutia. Vytvorme si priestor na spoznávanie a liečenie samej seba. 

-Práca so stresom-

V dnešnej rýchlej dobe podlieha stresu každý z nás. Naučme sa pracovať so svojim stresom. 

Náš najlepší liek je v nás. Je to dych. Pozorujme svoj dych, či je plytký, hlboký, rýchly alebo pomalý. Dychom dokážeme odbúrať stres, stačí sa zastaviť a spomaliť svoj dych, prehĺbiť ho, aby nám priniesol úľavu a pokoj. 

-Podpora-

Vytvorme si okolo seba prostredie, ktoré bude podporné. Nájdime si niekoho, kto nás naozaj vypočuje. Je veľmi dôležité čím a kým sa obklopujeme, aby sme mohli naďalej rásť a kvitnúť. 

-Príprava na pôrod, šestonedelie- 

Tehotenstvo a pôrod je obdobím najväčšej zmeny v živote ženy. Máme nádherných 9 mesiacov na to, aby sme sa emočne, ale aj informačne pripravili na túto úžasnú transformáciu. 

My, duly, sme tu pre vás ako sprievodkyne Vašej cesty tehotenstvom, zrodením a materstvom.

Svoju dulu môžete vyhľadať tu.

Článok pre vás pripravila dula Alžbeta Kobydová.

Pridaj komentár