Úľavové techniky pri pôrode

Ako budem počas pôrodu zvládať kontrakcie? Budú bolestivé? Ako s nimi pracovať?

Tieto a mnohé ďalšie otázky si kladú ženy v očakávaní bez ohľadu na to, či sa jedná o ich prvé dieťatko, alebo už pôrod zažili. My, duly, ponúkame klientkam nemedicínske spôsoby úľavy od bolesti.

Počas predpôrodných stretnutí oboznamujeme ženu a jej partnera so spôsobmi, ako si pomôcť v prípade, že rodička neplánuje siahnuť po epidurálnej analgézii alebo medikamentoch. Počas pôrodu sme tam pre ženu a pomáhame jej nájsť tie najvhodnejšie spôsoby úľavy, ktoré jej práve v tej chvíli vyhovujú. Prvorodičkám sa snažíme priblížiť, ako asi budú kontrakcie, teda sťahy maternice, pociťovať. Niektoré ženy ich vnímajú ako silnejšie menštruačné bolesti v podbrušku, tvrdnutie brucha, ťah v oblasti chrbta, niekomu zas môžu tieto pocity vystreľovať do stehien alebo krížov. Ide o sprievodné prejavy práce maternice a dilatácie krčka, ktorý bábätku otvára cestu do pôrodného kanála.

Pomôcka, vďaka ktorej si môžete predstaviť

otváranie krčka maternice v priebehu pôrodu.

Kľúčová je eliminácia stresu, a to nielen počas pôrodu samotného, ale aj počas tehotenstva, kedy sa na túto veľkú udalosť ešte len pripravujete. K odbúraniu napätia vám dopomôže pravidelný primeraný pohyb (napr. prechádzky, plávanie či gravidjoga) alebo tehotenské masáže. Byť v pohode znamená aj byť dobre informovaná (zoznam odporúčanej tehotenskej literatúry nájdete na konci článku). Ak máte vopred relevantné informácie, budete k pôrodu pristupovať pokojnejšie a operatívne budete schopná robiť informované rozhodnutia. Je dobré v predstihu spoznať priestorypersonál pôrodnice (viaceré ponúkajú pravidelné obhliadky a konzultácie so zdravotníkmi z oddelenia, v súčasnej dobe umožňujú napr. virtuálne prehliadky), spísať si pôrodný plán / priania. Jednak to pomôže vám samotnej ujasniť si predstavy a želania ohľadom pôrodu, oboznámiť partnera s tým, čo je pre vás dôležité, a zároveň je to nástroj pre komunikáciu s personálom. Taktiež je dobré pripraviť si pôrodopis – zoznam základných informácii, na ktoré sa v pôrodnici pýtajú počas príjmu, avšak v priebehu predýchavania kontrakcií môže byť pre Vás náročné toto komunikovať (zoznam informácii pre zostavenie formulára nájdete napr. tu). Jednou z najdôležitejších vecí pri pôrode je mať pri sebe podporujúcu sprevádzajúcu osobu, či už je to partner, dula alebo priateľka – niekto, komu dôverujete a podrží vás psychicky aj fyzicky.

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby

počas pôrodu môže výrazne

prispieť k pozitívnej pôrodnej skúsenosti.

Na začiatku pôrodu, kým sú kontrakcie ešte jemné a nepravidelné, pomáha humorsmiech. Toto bude úlohou vašej sprevádzajúcej osoby – vo fáze, kedy ste ešte prístupná konverzácii, vás rozptýliť. V začiatkoch, kedy netušíte, ako dlho bude ešte pôrod trvať, skúste neplytvať potrebnou energiou prílišným sústredením sa na pôrodný proces. Taktiež vám môžu pomôcť vizualizácierelaxácie, s ktorých nácvikom je dobré začať už v priebehu tehotenstva a počas pôrodu môžete využiť každú možnú chvíľu pomedzi kontrakcie na uvoľnenie sa a oddych.

Prítmie, intimita, ticho, teplo, sprcha alebo kúpeľ

môžu pomôcť vytvárať

bezpečné prostredie pre pôrod.

Veľmi dôležité je prostredie, v ktorom rodíte, aj to, ako sa v tomto priestore cítite. Pohodu v miestnosti pomáha vytvárať váš sprievod. Zabezpečí prítmie, v ktorom sa budete cítiť menej pozorovaná. To zároveň napomáha telu vylučovať vlastný hormón oxytocín. Okrem toho, že oxytocín posilňuje pôrodnú prácu maternice, zároveň podporuje aj uvoľňovanie endorfínov (prinášajúcich pocity radosti a šťastia) so schopnosťou tlmiť bolesť. Nemocničný ruch je možné nahradiť príjemnou rytmickou hudbou v slúchadlách, prípadne si nájsť nejaký odľahlý kút, kde je ticho. Ak u vás nemocničný pach dezinfekcie vyvoláva skľučujúce pocity, ľahkou pomocou je jemná vôňa aromatického oleja v rozprašovači. Vaše bruško, kríže a chodidlá udržujte v teple (pribaľte si so sebou sveter či deku a hrubé ponožky). Veľkým pomocníkom počas kontrakcií je hydroterapia – v podobe teplého kúpeľa alebo sprchy (v prípade, že už odtiekla plodová voda, nekúpte sa). Svetová zdravotnícka organizácia odporúča mať počas pôrodu voľný prístup k jedlu tekutinám. To je veľmi dôležité, aby ste mali dostatok energie na zvládnutie tejto fyzicky náročnej udalosti.

Dotyk môže byť zdrojom uvoľnenia.

Mnohým ženám veľmi pomáha prechádzať jednotlivými kontrakciami s pomocou masáže alebo protitlaku na kríže od sprevádzajúcej osoby. Bolestivosť pôrodného procesu môžete eliminovať, ak budete mať možnosť voľného pohybu a slobodného výberu polohy, ktorá je vám v danú chvíľu najpohodlnejšia. Taktiež je dobré polohy priebežne striedať. Ideálne sú gravitačné pozície napomáhajúce zostupu bábätka – stoj, drep, kľak, poloha na štyroch, v ktorých kostrč nie je pritlačená o podložku, ale je voľná. Kontrakcie je možné predýchať hlbokým dýchaním vo vlastnej réžii, bez riadeného tlačenia v závere. A nehanbite sa zakričať si, ak to tak cítite. Vokalizácia dlhým hlbokým „ááá“ počas jednotlivých kontrakcií napomáha uvoľňovaniu napätia a otváraniu pôrodných ciest.

Výber vhodnej polohy môže zásadne ovplyvniť to,

ako sa počas pôrodu cítite.

A na záver ešte zopár tipov:

  • pracujte so svojím psychickým nastavením,
  • zamerajte sa vždy na zvládanie tej jednej konkrétnej kontrakcie, ktorou práve prechádzate,
  • pokúste sa uvoľniť svoju myseľ,
  • uzavrieť sa do svojho sveta, do svojej vlastnej pôrodnej krajiny,
  • nesledujte čas,
  • v najnáročnejších momentoch si pripomínajte, že už sa blížite do finále a onedlho budete mať svoj vytúžený balíček šťastia v náručí.

Odporúčaná literatúra:

Penny Simkin: Partner u porodu 
M. Klaus, H. Kennel, P. Klaus: Porod s dulou
Ingeborg Stadelmann: Zdravé těhotenství, přirozený porod
Michel Odent: Znovuzrozený porod 
Lucie Suchá-Groverová, Radek Suchý-Grover: Aby porod nebolel 
Marie F. Mongan: Hypnoporod 
Janet Balaskasová: Aktivní porod 

Článok pre vás pripravila dula Mira Rakovská.

Foto: autorka

Pridaj komentár