Chcela som, aby druhý pôrod bol iný

Pre pôrod s dulou som sa rozhodla kvôli negatívnej skúsenosti s predchádzajúcim pôrodom, ktorý prebehol cisárskym rezom, kedy sa mi kvôli chýbajúcemu bondingu a takmer dvojdňovej separácii žiaľ nepodarilo dcérku plnohodnotne a dlhodobo dojčiť.

Chcela som, aby druhý pôrod bol iný a vedela som, že manžel mi ako sprevádzajúca osoba nebude vedieť poskytnúť tú podporu, ktorú vzhľadom na moju situáciu budem najviac potrebovať. Moje rozhodnutie sa ukázalo ako správne.

Dula, ktorá už mala viaceré skúsenosti s vaginálnymi pôrodmi po predchádzajúcich cisárskych, mi pomohla psychicky sa pripraviť na pôrod – nielen na ten prirodzený, ale aj na prípadný opakovaný cisársky.

Navyše, tá moja mi ako laktačná poradkyňa poskytla tiež informácie nevyhnutné pre úspešný začiatok a pokračovanie dojčenia. Bola mi svojimi vedomosťami k dispozícii aj vo chvíli, kedy bolo potrebné pôrod vyvolať.

Najdôležitejšie však je, že ma osobne sprevádzala pri samotnom pôrode – niekoľko hodín mi bola veľkou oporou počas kontrakcií, ktoré som sa rozhodla zvládnuť bez epidurálnej analgézie, radila mi vhodné polohy na ich zvládnutie, trpezlivo mi pripomínala ako správne dýchať, čo mi neoceniteľne pomohlo najmä v poslednej fáze, kedy som to už chcela pomaly vzdať, a preto aj vďaka nej sa mi podarilo prirodzene porodiť takmer 4,7 kg chlapčeka, ktorého už dva a pol mesiaca plne dojčím.

Katka K., druhorodička, Bratislava