Na pôrod som sa od začiatku viac tešila, ako obávala

Možno to bolo tým, že som bola prvorodička a možno aj tým, že som mala dostatok informácií o tom, čo ma čaká aj vďaka dule, s ktorou sme absolvovali predpôrodný kurz a taktiež bola so mnou na sále.

Ešte počas tehotenstva mi vždy na všetko odpovedala a pomohla, poradila, ak som čosi potrebovala.

Čo sa týka môjho dňa D, po jednom neúspešnom poplachu, prišiel deň, keď som sa už od rána cítila zvláštne. Mala som pocit, že bolesti, ktoré mám, už môžu byť možno aj kontrakcie. Ale dalo sa to vydržať.

Okolo obeda som volala  mojej dule,  že mám kontrakcie cca každých 7-10 min. Upokojila ma, že si to mám merať ďalej, a kým to nebude pravidelne každé 3-4 min., nemusím ísť do pôrodnice . Tak som ostala v kľude a oddychovala. Podvečer som si zase merala kontrakcie a boli čoraz intenzívnejšie a častejšie. Opäť som kontaktovala dulu, a potom, čo som išla na WC, mi odtiekla zátka, tak sme sa vybrali s manželom do pôrodnice.

Po príchode do pôrodnice už boli kontrakcie dosť intenzívne. Čakala som na vyšetrenie a napísala dule, nech príde. Medzi tým ma vyšetrili a bola som otvorená už na 7cm.

Prišla dula a boli sme spolu na čakačke, kde som bola napojená na monitor. Od prvej chvíle, čo dorazila, mi psychicky pomáhala povzbudzovaním a taktiež aj tlmením bolesti pri kontrakciách rôznymi technikami a masážou. Vďaka nej sa mi veľmi uľavilo pri každej kontrakcii.

Ani nie 10 min., čo som bola na monitore, už som cítila tlaky na konečník a išli sme na sálu. Celý čas bola pri mne a presne vedela, čo kedy mi povedať, ako ma  povzbudiť, v ktorom okamihu povzbudiť. Síce tlačenie u mňa trvalo 2 hod., ale vďaka dule som to zvládla a porodila našu dcéru prirodzene a s pocitom neskutočnej radosti.

Neviem si ani krajší pôrod predstaviť

Neľutujem, že som mala pri sebe dulu a nie manžela (kedže som mohla mať iba jednu osobu na sále). Bola to veľká opora a som za to veľmi vďačná, že som mala takú možnosť a sú ženy, čo sa tomu venujú a obetujú svoj čas pre iné ženy, ktorým prinášajú zážitok z pôrodu.

prvorodička Mirka