Rodiť som chcela JA

Už pred otehotnením som sprevádzala kamarátku pri pôrode a bola som zarazená necitlivým prístupom sestier. Budúca mamička bola odkázaná iba na mňa a ja som netušila, ako jej pomôcť.

Už vtedy som vedela, že môj pôrod musí byť iný. S manželom ako zdravotníkom po svojom boku som mohla rátať, ale myslím, že aj keď sa snažil, nechápal celkom, prečo sú pre mňa také dôležité niektoré zásady.

Ja som sa však nechcela cítiť ako bábka v rukách personálu, rodiť som chcela JA, robiť v rámci možností vlastné rozhodnutia, nie aby „ma ktosi odrodil“. A na to som potrebovala pomoc!

S dulou som sa stretla náhodou. Má úžasnú osobnosť, zobrala mi akékoľvek strachy hneď od začiatku. Presvedčila ma o tom, že môžem mať presne taký pôrod, aký chcem. Na stretnutiach pred pôrodom sme preberali možné scenáre a čo by mi v ktorej situácii viac vyhovovalo.

Rozprávanie sa o rôznych priebehoch mi pomohlo sa upokojiť a jej reagovať bez zbytočných ďalších otázok počas pôrodu. Podporovala ma celé posledné týždne a spoločne sme sa úprimne tešili na deň D 🙂

Žiaľ, moja pôrodnica neumožňovala dve sprevádzajúce osoby, a tak sa pri mne dula s manželom striedali. Toto sa nakoniec ukázalo ako výborný systém. Mala som podporu oboch.

Dula citlivo reagovala na moje potreby, pripomínala mi úľavové polohy a pohyby. Jej prítomnosť bola úplne prirodzená aj v takých intímnych chvíľach. Sadli si aj s manželom a boli skvelý tím!

Jana Sabadošová