Aké knihy sa oplatí prečítať v tehotenstve? Tip od duly

Ponuka tehotenskej literatúry je široká a vy možno neviete, ktoré knihy si zaobstarať.

Pripravili sme pre vás prehľad tých najzaujímavejších titulov, ktoré majú potenciál byť užitočnými sprievodcami na vašej ceste k pôrodu. Ponúkame vám krátke recenzie kníh, ktoré ako duly odporúčame našim klientkam. Prevedú vás obdobím tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a základmi starostlivosti o bábätko, nájdete v nich odpovede na mnohé vaše otázky a pomôžu vám naladiť sa na pôrod, zbaviť sa obáv a radovať sa z materstva.

Partner u porodu (Penny Simkin)

Táto kniha je venovaná profesiám sprevádzajúcim ženy pri pôrode (pôrodné asistentky, duly, zdravotné sestry, pôrodníci) a zároveň sa veľmi trefne prihovára aj mužskému čitateľovi, partnerovi a budúcemu otcovi, ktorý vás plánuje sprevádzať počas tejto významnej udalosti. Pre každú fázu pôrodu prehľadne sumarizuje vhodné spôsoby podpory a pomoci, ktoré budete v danom stave ochotná od partnera prijať. Okrem priebehu prirodzeného pôrodu sú tu vysvetlené aj možné zásahy či neštandardné situácie. Vopred informovaného partnera tak tieto udalosti nezaskočia. Kniha obsahuje praktické rady ako psychicky podporiť tehotnú, rodičku a šestonedieľku a ako vám môže partner tieto náročné životné situácie uľahčiť.

Porod s dulou (M. Klaus, H. Kennel, P. Klaus)

Ak rozmýšľate nad možnosťou prizvať si k pôrodu dulu a ešte nie ste rozhodnutá, táto kniha vám v tom môže pomôcť. Na príbehoch rodičiek, svedectvách sprevádzajúcich osôb a výsledkoch výskumov je pekne vidieť, ako veľmi je počas pôrodu dôležitá súvislá podpora sprevádzajúcej osoby. Kniha približuje prácu duly, komunikáciu s klientkami, fyzickú a psychickú podporu počas pôrodu. Veľmi dôležitá je pasáž pojednávajúca o prítomnosti otca pri pôrode, ktorá pekne vysvetľuje spoluprácu duly a otca v prípade, že sprevádzajú rodičku obaja. Ich úlohy sú totižto trochu odlišné a vzájomne sa vedia dopĺňať.

Aktivní porod (Janet Balaskasová)

Táto knižka je výborným sprievodcom najmä pre prvorodičky. Pekne vysvetľuje akými zmenami prechádza vaše telo v priebehu tehotenstva, približuje mechanizmus pôrodu a spôsoby ako sa naň pripraviť. Okrem toho v nej autorka opisuje aj cvičenia vhodné počas tehotenstva a následne i po pôrode.

Zdravé těhotenství, přirozený porod (Ingeborg Stadelmann)

Táto kniha vás bude sprevádzať celým tehotenstvom – radosťami aj starosťami, s ktorými sa môžete postupne v jednotlivých trimestroch stretnúť. Taktiež vás pripraví na to, čo všetko vás čaká počas pôrodu a prevedie vás následne aj obdobím šestonedelia a základmi starostlivosti o bábätko (pre informácie o dojčení radšej siahnite po nižšie spomenutej knihe Praktický návod na dojčenie). Svoje odporúčania autorka veľmi trefne dopĺňa príbehmi rodičov zo svojej praxe pôrodnej asistentky. Okrem toho sa tu venuje aj aromaterapii a použitiu liečivých bylín.

Znovuzrozený porod (Michel Odent)

Táto knižka bude pre vás veľmi príjemným, oddychovým a povzbudzujúcim čítaním. Je zaujímavé sledovať, ako autor – pôrodník v priebehu svojej praxe postupne dospel k rešpektujúcim pôrodníckym praktikám, a to hlavne vďaka ochote učiť sa priamo od rodičiek a ponechať aktivitu na nich. Jeho práca je synonymom slobodného pôrodu v inštitúcii. Hlavným posolstvom knihy je dôležitosť podporujúceho prístupu k tehotnej a rodiacej žene a význam sprevádzajúcich osôb, ktoré môžu do veľkej miery ovplyvniť váš zážitok z pôrodu.

Praktický návod na dojčenie (Andrea Poloková)

Keďže pôrod je len začiatkom novej etapy vášho života, je dobré pripraviť sa aj na to, čo príde po ňom. Stáva sa, že i ženy, ktoré majú za sebou pekný pôrodný zážitok, narazia na ťažkosti s dojčením. Ak by ste si mali vybrať len jednu knižku, z ktorej čerpať informácie o dojčení, určite by to bola táto – stručná, jasná, prehľadná, sumarizujúca základné princípy dobrého začiatku, vyvracajúca najčastejšie mýty, ponúkajúca riešenia, obohatená o príbehy matiek a ich dojčených detí. Navyše je kniha doplnená množstvom názorných fotografií vhodných polôh, správneho prisatia, či ukážok riešenia problémov. Určite sa oplatí investovať čas do jej prečítania.

Hypnoporod (Marie F. Mongan)

Táto kniha bude vašim sprievodcom na ceste k hlbokému uvoľneniu, relaxácii, ponoreniu sa do svojho vlastného vnútra a odpútania sa od racionálneho vnímania, ktoré môže prirodzený priebeh pôrodu brzdiť. Kniha obsahuje podrobný opis rôznych techník, ktoré môžete v priebehu tehotenstva nacvičovať a využiť počas pôrodu. Skúste sa do nej začítať, a možno v nej nájdete metódy, ktoré vám budú sedieť. Minimálne vás pozitívne naladí a pomôže odbúrať obavy a strach z nadchádzajúcich udalostí.      

Zázrak porodu (Ina May Gaskin)

Táto knižka je ďalšou z kategórie oddychovej literatúry (nielen) pre tehotné. Ide o unikátne a fascinujúce svedectvo o dokonalom procese prirodzeného pôrodu, v prípade, že sú preň zabezpečené priaznivé podmienky. Skúsená komunitná pôrodná asistentka v knihe vyzdvihuje najmä dôležitú rolu upokojovania, povzbudzovania, empatie a prítomnosti podporujúcej osoby pri pôrode. Ako ženu v očakávaní vás oslovia hlavne pôrodné príbehy doplnené výpoveďami rodičov a početnými autentickými fotografiami, a tiež aj základné odporúčania pre obdobie tehotenstva, pôrodu a šestonedelia.

Článok pre vás pripravila a príjemné čítanie praje dula Mira Rakovská.

Pridaj komentár