Vyvolávanie pôrodu – 1. časť

Tehotenstvo patrí v živote ženy medzi najkrajšie ale zároveň aj najťažšie obdobia. Nielen jej telo, ale aj jej  psychika prechádza mnohými zmenami. Žena sa pripravuje na prijatie novej role, a to role matky. Prijíma veľa impulzov, či už zo svojho vnútra, alebo zvonka, od matky, priateliek, či odborníkov, ktorých na tejto ceste stretá.

Prečítajte si prvú časť článku o tom, ako môžete svoje telo podporiť v domácom prostredí v prípade, že z nejakého objektívneho zdravotného dôvodu nie je možné čakať na spontánny začiatok pôrodu.

Rovnako ako predstava o materstve sa formuje aj predstava ženy o samotnom pôrode. Kým niektoré budúce mamičky majú úplne jasnú predstavu o tom, aký pôrod by si priali, v iných prevládajú obavy a strach, potrebujú viac podpory a uistenia. Jedno majú však spoločné. Všetky si želajú, aby boli počas pôrodu rešpektované a podporované, aby detičky boli zdravé a aby prišli v správny čas. Ani príliš skoro, ani neskoro…

Termín pôrodu – magický dátum, ku ktorému v mysli zablúdi každá budúca mama aj niekoľkokrát denne. Je vypočítaný od 1. dňa poslednej menštruácie pomocou Naegeleho pravidla, pričom k 1. dňu poslednej menštruácie prirátame 1 rok a 7 dní a odpočítame 3 kalendárne mesiace. Na termín pôrodu sa však rodia len necelé 4% detí, čo je približne 1 dieťatko z dvadsiatich. Za donosené bábätká narodené v termíne však považujeme tie, ktoré sa narodia hoci aj 2 týždne pred či po vypočítanom termíne pôrodu.

Čo ak pôrod neprichádza?

Záver tehotenstva je pre ženu najnáročnejší po fyzickej, ako aj psychickej stránke. Hlavne prvorodičky úzkostlivo sledujú každú známku blížiaceho sa pôrodu. Zdravotný stav budúcej matky a dieťatka je pod pravidelným dohľadom v poradniach vo vybranej pôrodnici. Počas prehliadok sa monitorujú ozvy plodu, prietoky fetoplacentárnych ciev, ako aj  kontrakčná činnosť maternice, stav krčka a celkový zdravotný stav budúcej matky. Ak tieto prehliadky neodhalia problém, ktorý by ohrozoval matku alebo dieťa, žena v domácom prostredí čaká, kedy sa dieťatko vypýta na svet.

Od ukončeného 38. týždňa sa môže žena v domácom prostredí začať pripravovať na pôrod aj pomocou rôznych prírodných prostriedkov, psychických cvičení či fyzickej aktivity smerujúcej k vyvolaniu, alebo skôr povzbudeniu pôrodnej činnosti.

Ingeborg Stadelmann vo svojej knihe Zdravé těhotenství, přirozený porod odporúča pitie čajovo-koreninových zmesí napríklad zo škorice,  klinčekov, zázvoru, kardamonu a štipky čierneho korenia v bylinnom náleve, napríklad zo železníka lekárskeho. Aj naše staré mamy hojne využívali pomoc byliniek, napríklad listy malinčia.

Pomôcť a podporiť činnosť maternice môže aj konzumácia čerstvého ananásu, ktorý pôsobí na maternicu ako tonikum. Tieto spôsoby vyvolávania pôrodu sú veľmi šetrné a ich efekt sa ukáže len v prípade, ak je telo ženy hormonálne pripravené na spustenie pôrodu.

Budúca mamička môže rovnako šetrne a bezpečne využiť aj aromaterapiu a siahnuť po esenciálnych olejoch. Tieto si môže zakúpiť hotové – éterické zmesi určené pre pôrod, alebo si ich namiešať podľa svojej chuti napríklad zo škorice, klinčekov, bergamotu, kardamonu, jazmínu. Aromaterapiu môže prepojiť s relaxáciou, ktorá je zameraná na sústredenie sa na vlastné telo,  pocity, ako aj na bábätko, ktoré privolávame na tento svet. Pri meditácii alebo relaxácii môžeme používať rôzne afirmácie a vizualizácie, napríklad – „ keď dozrie, odpadne“, „sme pripravení prijať ťa do svojej náruče“ a pod.

Aj zvýšená fyzická aktivita môže viesť k vyvolaniu pôrodnej činnosti, stačí si spomenúť na povestné umývanie okien, či chôdzu do schodov.

Rovnako môže pomôcť aj intimita a milovanie s partnerom. Ak je žene, alebo aj partnerovi súlož nepríjemná, môže pomôcť aj dráždenie bradaviek po dobu aspoň 10 minút. Všeobecne však platí, čím väčší pôžitok z milovania, tým viac vyplavených prostaglandínov a oxytocínu. Najviac prostaglandínov obsahujú mužské spermie a pôsobením priamo na krčok maternice  môže takto pohlavný styk dopomôcť k vyvolaniu pôrodnej činnosti.

Všetky uvedené „babské recepty“ sú účinné a spustia pôrod len v prípade, ak je telo ženy a bábätko pripravené na pôrod. Ak nezaberú, treba trpezlivo a s láskou čakať na čas, kedy sa tak stane.

Existujú aj ráznejšie domáce recepty, ako podávanie tzv. ricínového koktailu, táto metóda však nie je šetrná a ani vhodná pre každú budúcu matku. Ja osobne ju neodporúčam. Pracuje na podklade laxatívnych účinkov ricínu, ktorý vyvolá hnačku, na čo reaguje aj maternica zvýšenou kontrakčnou činnosťou, ktorá môže viesť k spusteniu pôrodu. Pri nesprávnom dávkovaní však môže dôjsť až dehydratácii matky, ako aj k prvej pasáži plodu – vylúčeniu stolice, ešte vo vnútromaternicovom prostredí.

Článok pre vás napísala dula Petra Slamová.

Pridaj komentár