Ako v tehotenstve relaxovať a naladiť sa na pôrod (tip od duly)

Ak hľadáte spôsoby, ako sa naladiť na blížiaci sa pôrod a podporiť vašu komunikáciu s bábätkom, máme pre vás zopár tipov.

Relaxácia v tehotenstve, komunikácia s dieťatkom v brušku a psychické nastavenie sú kľúčové pre priaznivý priebeh vášho pôrodu. Možno sa občas pristihnete pri myšlienke, že vám týždne tehotenstva utekajú ani neviete ako a máte pocit, že nevenujete dostatok času príprave na pôrod a obdobie po ňom. Práve preto vám prinášame zopár tipov na jednoduché kroky, ako prijímanie blížiacich sa zmien jednoducho zaradiť do svojho každodenného fungovania. Tieto techniky využijete obzvlášť vtedy, ak sa počas tehotenstva už staráte o staršie dieťa (deti), či sa snažíte doriešiť všetky náročné pracovné záležitosti pred pôrodom, alebo vás čakajú ešte nejaké iné veľké životné zmeny, a teda nemáte veľa príležitostí stíšiť sa, zamerať sa na svoje bábätko, prihovoriť sa mu a pripomínať si blížiaci sa pôrod.

Pomocou techniky koláže si môžete zostaviť vašu osobnú nástenku vízií (z angl. vision board). Význam má už aj samotný proces jej tvorby – myšlienky a pocity, ktoré sa objavujú a ich následné výtvarné stvárnenie. Jednak pre utrasenie si vašich predstáv a prianí ohľadom pôrodu, a taktiež kvôli naciťovaniu sa na bábätko, komunikácii s ním a vizualizácii pocitov, ktoré chcete v čase pôrodu zažívať. Samotné tvorenie nástenky je veľmi upokojujúca činnosť. Ďalším kľúčovým krokom je umiestnenie tohto diela na dobre viditeľné miesto, aby ste ho mali často vo svojom zornom poli a pripomínalo vám všetko to, čo si v súvislosti s privádzaním nového života na svet prajete. Je prospešné zoznamovať sa so želaným výsledkom prostredníctvom pocitov a obrazov. Pomocou tejto nástenky a vyobrazení na nej sa stotožňujete s tým, čo sa ešte neudialo, ale zaplavujú vás príjemné pocity, keď si predstavuje, že sa to už odohralo k vašej spokojnosti. Plagát alebo nástenka môže obsahovať obrázky v podobe výstrižkov z časopisov, ľubovoľné vytlačené alebo namaľované ilustrácie či fotografie podľa vlastného výberu, voľne dokreslené alebo dopísané veci, ktoré považujete za dôležité, obľúbené výroky, kľúčové slová – všetky navodzujúce žiaducu atmosféru blížiaceho sa pôrodu a zvítania sa s bábätkom. Do tohto projektu môžete zahrnúť nielen pôrod samotný, ale aj obdobie tehotenstva a prvé chvíle zžívania sa s novorodencom. Môžete výtvarne vyjadriť, ako sa chcete pri pôrode cítiť, koho si prajete mať pri sebe, čo sú vaše kľúčové potreby, ktoré si želáte mať pri pôrode naplnené. Cieľom je, aby obrazy, slová a výroky z nástenky prianí vo vás vyvolávali pocity bezpečia, pohody, odhodlania, sebadôvery, harmónie, viery v silu prírody. Výtvarné stvárnenie pôrodu podobne ako pôrod samotný predstavuje tvorivý proces, kedy kúsok po kúsku postupne dospejete k vytúženému výsledku.

Podobne ako vision board fungujú aj ďalšie spôsoby nalaďovania sa na pôrod. Ak si chcete spríjemniť čas čakania na bábätko a posilniť komunikáciu s ním, natešiť sa na nadchádzajúci pôrod, môžete si pravidelne púšťať audio afirmácie nahraté špeciálne pre obdobie tehotenstva a pôrodu. Taktiež si môžete svoje obľúbené afirmácie či povzbudzujúce citáty napísať na kartičky, ktorými vyzdobíte svoj pôrodný kútik. Pre nadobudnutie pokoja v duši a pozitívne naladenie k pôrodu si môžete vybrať z ponuky kurzov hypnopôrodu, absolvovať predpôrodné prípravy s dulou, čítať tehotenskú literatúru (tu je niekoľko zaujímavých tipov)alebo odpočinúť si počas tehotenskej masáže. Skúste si vybrať nejakú príjemnú hudbu k pôrodu, ktorú si potom môžete vziať so sebou do slúchadiel a odizolovať sa tak od okolitého ruchu pôrodnice. Ak ste boli pred otehotnením aktívnejší typ a máte radi pohyb, určite sa nebojte dopriať si čas pre seba a bábätko primeranou fyzickou aktivitou, akou je napr. gravidjoga, plávanie alebo prechádzky v prírode. Chvíľky relaxácie vám môže spríjemniť aj vymaľovávanie antistresových omaľovaniek špeciálne vytvorených pre ženy v očakávaní (sériu maľovaniek s afirmáciami stiahnete napr. tu). Veľmi povzbudzujúcimi môžu byť aj pôrodné príbehy (či videá). V prípade, že očakávate nejaké špecifické udalosti spojené s vašim pôrodom (napr. pôrod koncom panvovým, vaginálny pôrod po cisárskom reze, pôrod dvojčiat a pod.), určite nájdete viaceré inšpiratívne príklady takýchto zrodení. Mnohé príbehy sa dajú nájsť online (napr. Příběhy pro Ivanu) alebo spísané v rôznych knižných zbierkach (ako napr. Příběhy zrození).

Okrem relaxácie a komunikácie s bábätkom v brušku je počas tehotenstva (a následne aj v čase pôrodu) kľúčové vaše psychické nastavenie. Ženám v očakávaní sa odporúča eliminovať stres, ktorý vplýva zároveň aj na bábätko. Nevyčítajte si však krátkodobé epizódy stresu, skôr sa vyhýbajte tomu dlhodobému. Ak aj prechádzate veľmi náročným obdobím vášho života a ste dlhodobo konfrontovaná s problémami, môžete to v rámci vnútorného rozhovoru s dieťatkom jasne odkomunikovať ako problémy svoje, za ktoré ono nemôže. Často sa mu prihovárajte, snažte sa veľa oddychovať a doprajte si čas pre seba.

Článok pre vás pripravila a krásny pôrod praje dula Mira Rakovská.

Pridaj komentár