Bola silnou oporou kedykoľvek sme ju potrebovali

Keď sme otehotneli, hľadali sme pôrodnú asistentku, ktorá by nám spravila predpôrodnú prípravu. Nakoľko išlo o naše prvé dieťa, nebola som zorientovaná v tejto oblasti a postupne som sa dozvedela, že existujú aj duly – pomocníčky a sprievodkyne tehotenstvom.

Pôrodné asistentky na SVK ešte nie sú zvyknuté na prirodzené pôrody a tehotenstvá (to, čo sme hľadali) a v tom čase sa mi zdalo, že dula má inú úlohu a obdobnú pomoc od nej nedostaneme. Informácií bolo však veľa, času málo a  „náhodou“ sme sa dostali ku kontaktu na našu dulu.

Vyrazila nám – mne a mužovi dych nielen vysokou mierou empatie, láskavosti a ľudskosti, ale i fundovanosťou, odbornosťou, profesionalitou a rozhľadom vo všetkých oblastiach, s ktorými sme sa na ňu obrátili.

Dala nám komplexnú predpôrodnú prípravu, pomohla nám zorientovať sa v slovenskom práve, dala mnohé odporučenia, skvelé rady a bola „skratkou“ v mnohých našich cestách, v ktorých sme tápali – či už napríklad pri komunikácii s dieťatkom, alebo neskôr v pomoci pri rozbiehaní laktácie. Tiež nám bola silnou oporou kedykoľvek sme ju potrebovali.

Jej pomoc sa na nás krásne prejavila na jednom seminári pre budúcich rodičov, ktorý sme s manželom absolvovali, keď sa iné páry pýtali na mnohé veci, ktoré my sme dávno vedeli od našej duly, a môj manžel už pri jednej z otázok nevydržal a reagoval:

Nepýtajte sa, nájdite si dulu, je toho viac, čo treba vedieť  🙂

V slovníkoch sa dula definuje najmä ako psychická pomoc a spoločenstvo v tehotenstve. Ale my sme dostali nepomerne viac a nedokážem si predstaviť, že by nás nesprevádzala. Po tejto skúsenosti, by som si dovolila tvrdiť, že dula by mala byť vždy pri tehotnom páre :). Nie je to žiaden luxus, ani zbytočnosť a som veľmi rada, že sme mohli naše tehotenstvo absolvovať s ňou.

Magdaléna, Marek a už narodený Alexej