Každej mamičke by som odporúčala dulu

Keď som čakala prvé dieťa, mala som potrebu neustále sa o všetkom, čo súvisí s tehotenstvom a pôrodom, rozprávať, získavať informácie, pripraviť sa… moja dula mi bola vždy ochotne k dispozícii a ochotne mi odpovedala na všetky otázky, poradila a pomáhala mi riešiť tehotenské ťažkosti a keď bolo treba, tak ma „len“ vypočula.

Neviem si toto obdobie predstaviť bez niekoho, kto by ma ním viedol s takou trpezlivosťou, láskou a rešpektom ku mne, mojím potrebám a predstavám, rozhodnutiam a k životu, ktorý som v sebe nosila, a chcel pre mňa len to najlepšie.

Rovnako pri pôrode mi bola veľkou oporou, vďaka nej som zvládla 20 hodinový kolotoč bolestí a „boja s nemocničnou mašinériou“ a len vďaka nej som porodila vaginálne, lebo v poslednej fáze ma už opúšťali sily a zdrogovaná všetkým, čím ma napichali, som mala pocit, že už to nevydržím a nezvládnem, keby pri mne nebola.

Ďakujem jej doteraz, že pri mne stála počas tehotenstva, pri pôrode a aj po narodení môjho synčeka. Mala som ju aj pri druhom pôrode, kde sme zvolili inú pôrodnicu a pôrod bol neporovnateľne  krajší,  opäť mi bola veľkou oporou v tejto veľkej chvíli a jej prítomnosť som ocenila, keď som bola vystrašená, lebo pôrod nepostupoval, pri najväčších bolestiach, keď dýchala so mnou a pomáhala mi to zvládnuť.

Každej mamičke by som odporúčala dulu, neviem si to bez nej predstaviť.

Lucia Vargová