Dula, veľká pomoc v najvýznamnejšej udalosti každej ženy

Myslela som si, že je úplne prirodzené, že tak významná udalosť, ako je pôrod a teda príchod bábätka do rodiny sa koná len za prítomnosti budúcich rodičov: mamičky a otecka. Považovala som to za samozrejmosť, až kým mi jedna kamarátka nepovedala, že rodila s dulou a veľmi si to pochvaľovala. Začala som teda nad tým rozmýšľať a zisťovať viac, až som si nakoniec vypýtala kontakt na základe referencií a dohodla si s dulou individuálnu prípravu.

Príprava prebiehala veľmi prijemne, dula sa mi plne venovala a ja som počas tých pár hodín, kedy sme prechádzali okrem štandardných vecí aj všetky moje zvedavé otázky, začala čoraz viac rozmýšľať nad tým, že práve ona by mohla byť súčasťou môjho pôrodu.

Veľmi som chcela, aby bol pri pôrode môj partner, ale prítomnosť duly mi dodávala pocit akejsi väčšej istoty v tom, že ide o človeka, ktorý mi v tejto situácii dokáže poradiť najlepšie, pretože už bol pri pôrode xy detí a vie, čo, kedy, ako treba a bude nasledovať.

A tak sme sa teda dohodli, že dula bude pri pôrode a potom po narodení bábätka sa vymení s mužom a tie cca 2 hodiny, čo budem mať malého už pri sebe, budeme už len ako rodina.

Dula nebola len veľkým prínosom počas pôrodu, ale aj v období pred a hlavne po pôrode. Všetky otázky, týkajúce sa bábätka, dojčenia konzultujem s ňou, pretože jej plne dôverujem, vždy mi poradí správne a usmerní ma. Ak bolo treba pomôcť v začiatkoch pri správnom dojčení, prišla za mnou aj do nemocnice a je aj mojou veľkou psychickou podporou v časoch, keď si už neviem dať rady a nevládzem.

Aj vďaka nej som mala ukážkový pôrod a nedám na ňu ako dulu a ako človeka dopustiť.
Ďakujem Ti ešte raz veľmi pekne, aj vďaka Tebe bol pôrod pre mňa krásny nezabudnuteľný zážitok :o)

Prvorodička Eliška, 29 rokov