„Neviditeľná“ istota

Obidve moje deti sa narodili presne tak, ako som si to priala. Keď som otehotnela, o tehotenstve, ani o pôrode som toho veľa nevedela.

Vlastne iba toľko, že postupne rastie brucho a raz to dieťa musí von. Vedela som však, že chcem, aby ich príchod na svet bol čo najpokojnejší a čo najprirodzenejší. Popritom som sa ale snažila vyhýbať prílišnému množstvu informácií, ktoré ma vtedy ako prvorodičku iba znervózňovali. Nechcela som vedieť, čo všetko sa môže „pokaziť.“

Mala som veľké šťastie, že ma v tomto období sprevádzala milá a chápavá dula. Porozumela mojím potrebám a pocitom, dokázala pre mňa filtrovať informácie, ktoré boli dôležité, bez toho, aby som mala pocit, že na mňa niekto tlačí.

Jej láskavý prístup a pochopenie boli veľkou oporou počas oboch mojich tehotenstiev, keď som sa bez hanby mohla na ňu obrátiť s hocijakou, hoci aj hlúpou otázkou. Len vďaka nej a jej múdrosti som dokázala uskutočniť svoju veľmi silnú túžbu porodiť prvé dieťa doma.

Bola pri mne a s jej vlastnou láskavosťou ma viedla cez bolestivé kontrakcie až k narodeniu mojej dcérky. Vedela o mojich požiadavkách, ktoré samozrejme a presvedčivo tlmočila pôrodnej asistentke, ktorá bola prítomná.

Bola šedou eminenciou aj môjho druhého tehotenstva a pôrodu. „Neviditeľná“ istota, pripravená vždy zasiahnuť. Neoblomne odkomunikovala moje požiadavky personálu pôrodnice, bola oporou nielen môjmu „rodiacemu ja,“ ale bola mojou hovorkyňou, mojou pevnou vôľou, mojou povzbudzovateľkou. Obe tehotenstvá a najmä pôrody som zvládla vďaka nej.

J. Jašková, 30 rokov, 2 deti