Pôrodu som sa nebála, tešila som sa

Chcela som rodiť bez epidurálky, čo najprirodzenejšie, zo všetkým čo k tomu patrí. Ale potrebovala som človeka, ktorý chápe, čo sa deje, čo cítim. Ktorý by ma vedel podporiť, dodávať mi silu, energiu, sebadôveru.

Skrátka ženu

Myslím, že ani najzamilovanejší muž nedokáže dať rodiacej žene, to čo iná žena, žena pripravená na to, aby previedla ženu, budúcu matku tehotenstvom a pôrodom.

A to je dula

S mojou dulou sme si padli do oka hneď pri prvom stretnutí. Aj teraz je to jedna z najdôležitejších osôb v mojom živote, lebo ma sprevádzala tým dôležitým a krásnym obdobím, čakaním na moje bábätká, Ferka a potom Aničku. Bola pri mne, keď prišli na svet, keď som ich prvý krát držala v náručí.

Dula bola so mnou v situácií, keď som nechcela, aby ma videl niekto iný. Mám len veľmi matné spomienky na lekárov a sestričky, ale pamätám si dulu, ktorá ma držala okolo pliec a dodávala mi energiu. Myslím si, že len žena dokáže úplne pochopiť pocity ženy, matky, čo práve porodila svoje dieťatko.

Vybrať si k pôrodu tú správnu osobu je veľmi dôležité

Hlavne v podmienkach, aké sú v našich pôrodniciach. Tá správna osoba nám pomôže sa mentálne naladiť a počúvať svoje telo.

Stretnutia s dulou mi tiež pomohli vyjadriť svoje pocity a trvať na svojich prianiach vtedy, keď sa zdravotnícky personál riadil skôr zaužívanými zvykmi ako potrebami rodiacej ženy.

Veronika P.